Jutro wagary na Placu Chrobrego w obronie Ziemi

14 marzec 2019

Jutro w całej Polsce odbędzie się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. 

Młodzież z polskich szkół, chcę opuścić szkolne mury i w ten sposób wyrazić swój sprzeciw przeciwko obecnej degradacji środowiska.

W naszym mieście protest odbędzie się na placu Chrobrego w godzinach od 10:00 do 12:00. 

Organizatorzy ogólnopolskiego wydarzenia przedstawili pięć postulatów:
1. Edukacja o zmianach klimatu w szkołach jest nieaktualna i niewystarczająca, ale przede wszystkim nie przygotowuje nas na wyzwania jutra. To musi się zmienić! Potrzebujemy edukacji uświadamiającej o przyczynach i skutkach zmian klimatu.

2. Szkoła - nasz drugi dom, gdzie kształtowane są nasze postawy i przekonania, nie dba o Ziemię, nie jest dla nas dobrym wzorem. To musi się zmienić! Potrzebujemy szkoły przyjaznej środowisku, z której wyjdziemy z odpowiedzialnymi nawykami, takimi jak: unikanie plastiku, unikanie oleju palmowego, czy segregacja śmieci.

3. Znaczna część naszego społeczeństwa jest nieświadoma zagrożeń związanych ze zmianami klimatu. To musi się zmienić! Ten temat musi głośniej wybrzmiewać w przestrzeni publicznej , musi być priorytetem dla mediów.

4.Jako konsumenci nie mamy dostępu do rzetelnych informacji dotyczących naszych zakupów. Kupując, nie wiemy jaki wpływ mamy na środowisko.To musi się zmienić! Potrzebujemy dostępu do informacji, które pozwolą nam na dokonywanie świadomych wyborów konsumenckich.

5. Mimo, że dane naukowe jednoznacznie wskazują na postępowanie zmian klimatycznych oraz na olbrzymie zagrożenia z nimi związane , politycy wciąż ignorują fakty. To musi się zmienić! Żądamy przyjęcia raportu IPCC jako podstawy działań politycznych.