SZCZYRK - najbliższe imprezy i wydarzenia

11 lipiec 2019

12.07.2019
"OCZAROWANIE ŚWIATEM"
REPERTUAR ANNY GERMAN

godz. 19:30 Bator Art Gallery, ul. Myśliwska 60
śpiewa Lucyna Ordon-Klimczak, przy fortepianie Grzegorz Klimczak
bilety w cenie 25 zł do nabycia w Bator Art Gallery oraz Informacji Turystycznej w Szczyrku

 

13.07.2019
RODZINNY DZIEŃ BEZ STRESU

plac św. Jakuba

w godz. 10:00-18:00

W programie:

konkursy, atrakcje dla dzieci, warsztaty, zdrowe przekąski, pokazy itp.

Rodzinny Dzień bez Stresu jest wstępem do niedzielnego 10. Biegu po Serce Zbója Szczyrka.

MIASTECZKO BEZ STRESU – 13 lipca 2019 roku o godzinie 10:00, plac św. Jakuba w Szczyrku, na całe 8 godzin, zamieni się w Miasteczko Bez Stresu. Miejsce, gdzie będzie można wziąć udział w konkursach, warsztatach, zabawach i spotkaniach ze specjalistami z różnych dziedzin- począwszy od fachowców od aktywności fizycznej i dietetyki, aż po mediatorów, pedagogów i psychologów.

Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi uczestników, na problem zaniedbania higieny życiowej jako głównego czynnika powodującego przewlekły stres oraz choroby psychiczne w tym depresję. Psychoedukacja nie musi być trudna w odbiorze, dlatego poprzez dobrą zabawę będzie można w przystępny sposób, dowiedzieć się co nieco o symptomach przewlekłego stresu, gromadzących się negatywnych emocjach, a także sposobach na ich rozładowanie i odstresowanie. Będzie to nie tylko wspaniała szansa, na aktywne spędzenie czasu z całą rodziną ale też przyczółek do wprowadzenia zmian oraz dobrych praktyk w swoim codziennym funkcjonowaniu.

Przy wejściu do Miasteczka będzie umieszczona tablica z planem rozmieszczenia dzielnic i najistotniejszymi informacjami na ich temat.

 

DZIELNICE MIASTECZKA BEZ STRESU:

  1. Dzielnica Dobrego Żywienia

odżywianie jest kluczowym składnikiem dobrego samopoczucia i dbania o zdrowie. Ta dzielnica, to Miejsce, gdzie nie tylko będzie można zasięgnąć porady dietetyka, ale również przygotować zdrowe, szybkie i smaczne przekąski oraz przeanalizować swoje błędy żywieniowe i zaplanować zmianę nawyków żywieniowych.

 

  1. Dzielnica Głębokiego Snu

bezsenność, zbyt mała ilość snu, lub zła jego jakość prowadzi do wielu zaburzeń, w tym zaburzeń koncentracji, odżywiania, obniżenia nastroju i braku efektywności w realizacji zadań. W wielu przypadkach wystarczy wprowadzić małe zmiany w rozkładzie dnia, zmienić złe nawyk, aby zmniejszyć, lub nawet całkowicie zlikwidować problemy ze snem. To Miejsce, w którym będzie można przeanalizować swoje nawyki wpływające na jakość snu, przetestować materace i dowiedzieć się jak dobrać ten najlepszy dla siebie oraz porozmawiać z doradcą o dobrych nawykach, których wprowadzenie w życie zdecydowanie poprawi jakość snu. Będą się tu również odbywały pięciominutowe czytanki, czyli akcje zachęcające do czytania dzieciom przed snem.

  1. Dzielnica Relaksu

umiejętność uspokojenia umysłu, bycia tu i teraz, w dzisiejszych, zabieganych czasach, jest na wagę złota. Ta Dzielnica to Miejscem, gdzie będzie można poznać sposoby na szybkie wprowadzenie się w stan wyciszenia i relaksu dzięki prostym technikom oddechowym. Będzie tu można sprawdzić w jaki sposób wschodnie filozofie radzą sobie z tematyką stresu(joga, tai chi) oraz usiąść w specjalnie przygotowanej strefie relaksu, aby przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej chociaż na chwilę wyciszyć umysł i zobaczyć, że warto z takich praktyk uczynić swój nowy, wspierający nawyk. 

  1. Dzielnica Podnoszenia Energii

codziennie od kogoś słyszymy powiedzenie „żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce", więc co zrobić, żeby się chciało? Zbawiennie działa tu każda aktywność fizyczna i wszystkie inne „wyzwalacze" energii jak na przykład głośna muzyka. Ta Dzielnica, to miejsce, w którym będzie można się poruszać podczas organizowanych zajęć, porozmawiać z trenerem personalnym i osobami, które na co dzień zajmują się różnymi formami ruchu- od sztuk walki, przez taniec i gimnastykę.

  1. Dzielnica Wyrażanie Emocji

każdy z nas codziennie przeżywa całą masę emocji, począwszy od tych przyjemnych, po negatywne. Wszystkie emocje rzutują na nasze działania, samoocenę i kontakty z otoczeniem. Są one świetnym źródłem informacji o naszych potrzebach, problemach i marzeniach. Jednak mało kto zastanawia się nad tym co czuje nazywając swoje emocje. Ta dzielnica to miejscem, gdzie poprzez zabawę będzie można przyjrzeć się przeżywanym emocjom i sytuacjom, które je wywołują. Powstanie 'ściana marzeń", na której będzie można wypisać swoje pragnienia, będzie możliwość namalowania „obrazu emocji" w rytm zmieniającej się muzyki, a najmłodsi uczestnicy imprezy stworzą duży obraz na płótnie, który będzie świetną informacją dla dorosłych dlaczego dzieci się cieszą i co je smuci.

  1. Dzielnica Zarządzania Stresem

Nie od dziś wiadomo, że twórczość artystyczna i rękodzieło, są wspaniałymi sposobami na odstresowanie. Ta dzielnica, to miejsce, gdzie pod okiem artystów będzie można wykonać własnoręcznie piękne przedmioty oraz skorzystać z kącika „koloruj bez stresu". Ponadto będzie można skorzystać z szerokiej gamy bezpłatnych broszur informacyjnych

  1. Dzielnica Samoakceptacji

Pewność siebie i samoakceptacja są bardzo ważne na drodze do dbania o dobre samopoczucie. Czuć się dobrze w swojej skórze, to duża część sukcesu. Dlatego w tej dzielnicy będzie można skorzystać z porad wizażystki, fryzjerki oraz stylistki, które podpowiedzą jak, dzięki małym zmianom, wyglądać i czuć się lepiej.

  1. Dzielnica Wsparcia

To prawda, że kiedy dajemy coś bezinteresownie, jeszcze więcej zyskujemy. Zaangażowanie się w działalność charytatywną, udzielenie komuś pomocy i wsparcia, podnosi naszą samoocenę i zadowolenie. Ta dzielnica to miejsce, gdzie będzie można zapoznać się z działającymi w naszej okolicy stowarzyszeniami i fundacjami, w których działanie można się zaangażować. Powstanie tu również stoisko DKMS, gdzie będzie możliwość zarejestrowania się w bazie dawców szpiku.

W każdej dzielnicy będą zarówno aktywności angażujące uczestników imprezy przez cały czas, jak i pojedyncze warsztaty, pogadanki, wydarzenia odbywające się o określonych godzinach, dla wyznaczonej liczby chętnych. Każdy uczestnik otrzyma materiały promujące zbilansowany tryb życia oraz karty ćwiczeń mentalnych do wykorzystania w domu. w tym m. in. planer działań na kolejne 6 miesięcy.

Każda dzielnica będzie miała swojego „DZIELNICOWEGO" czyli wolontariusza, który udzieli zainteresowanym wszelkich informacji i poprowadzi zapisy osób chętnych na warsztaty. Zakładana ilość wolontariusz, łącznie ok. 30 osób.

Zachęcamy do wspierania inicjatywy walki z depresją i przewlekłym stresem.

Zapraszamy

Zespół Fundacji Muuve

 

13.07.2019

AKCJA "PRZEWODNIK CZEKA"

bezpłatne wyjście na szlak z przewodnikiem
wycieczka na Klimczok

zbiórka o godz. 9:00 przy Informacji Turystycznej w Szczyrku
zapisy na miejscu w dniu wycieczki

 

13-14.07.2019
VII OGÓLNOPOLSKI JARMARK KOLEKCJONERSKI

spotkanie kolekcjonerów, marszandów, artystów oraz producentów rękodzielnictwa ludowego
parking przy Urzędzie Miasta w Szczyrku
w godz. 8:00-18:00

 

14.07.2019
10. BIEG PO SERCE ZBÓJA SZCZYRKA

plac św. Jakuba

w godz. 12:00-17:00

Pragniemy z radością poinformować, że w niedzielę 14 lipca br. Stowarzyszenia Zbója Szczyrka oraz Miasto Szczyrk organizują na placu św. Jakuba 10. Bieg po Serce Zbója Szczyrka.

Bieg po Serce Zbója Szczyrka to impreza sportowo-rekreacyjna o charakterze charytatywnym, mająca na celu pomoc celom lokalnym, a także wsparcie działalności charytatywnej Stowarzyszenia Zbója Szczyrka.

Ideą imprezy jest pokonanie jak największej ilości okrążeń wyznaczonej trasy. Pragniemy zaznaczyć, że technika jest dowolna, a w wydarzeniu uczestniczyć może każdy. Trasę można pokonać biegiem, przejechać na rowerze, hulajnodze, deskorolce lub rolkach, pokonać pieszo w grupie przyjaciół czy przejść z kijami do nordic walking. Mile widziane są także osoby niepełnosprawne, na wózkach inwalidzkich.

 

14 lipca będziemy biegać dla 4.5 miesięcznego Miłoszka ze Szczyrku.

Miłoszek jest wcześniakiem z 35 tygodnia ciąży. Już od samego początku dzielnie walczy o swoje życie. Urodził się z wrodzoną olbrzymią malformacją tętniczo-żylną połączoną z naczyniakiem limfatycznym i wczesnodziecięcym, zajmującym lewą stronę twarzoczaszki, szyję, tchawicę, lewy bark, wchodzącą do śródpiersia, które przeciążają jego serduszko, powodując w nim kilka wad.

Odmiana tej malformacji, którą ma Miłoszek, występuje skrajnie rzadko, dlatego też leczenie w Polsce jest utrudnione. Pomimo tego znaleźli się lekarze, którzy wzięli Miłoszka pod swoją opiekę. Teraz chłopczyk jest już po 3 operacjach ratujących jego życie i ma wdrożone dalsze wieloetapowe leczenie, polegające na kolejnych zabiegach i operacjach.

Po 3 miesięcznym pobycie na oddziale intensywnej terapii wymaga długiej rehabilitacji, która pozwoli mu na normalne życie.

 

TRASA BIEGU - start/meta - plac św. Jakuba, 1 pętla = ok. 1 km (trasa biegnie od placu św. Jakuba Deptakiem nad Żylicą, ul. Jasną, ul. Spacerową do ul. Skalistej i Deptakiem nad Żylicą do placu św. Jakuba)

UWAGA!! Ze względów bezpieczeństwa, ponownie rozdzielimy trasę pieszą oraz rowerową:

- ROWERZYŚCI, ROLKARZE - start godz. 12:00 - 13:30

- BIEGACZE, PIESI, OSOBY Z DZIEĆMI, Z KIJAMI DO NORDIC WALKING ORAZ OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE NA WÓZKACH - start godz. 14:00 - 16:00

Trasa jest taka sama dla osób poruszających się pieszo i rowerzystów/rolkarzy - start i meta znajdują się na placu św. Jakuba.

Kategoryczny ZAKAZ poruszania się po trasach trzy i czterokołowcami!!

Biuro organizacyjne na placu św. Jakuba czynne będzie od godz. 10:00.

Imprezę poprowadzi niezawodny IREK BIELENINIK - fantastyczny konferansjer, doskonały dziennikarz i showman! Dajemy Wam gwarancję świetnej zabaw! :-)

Biegowi towarzyszyć będą m.in. WIELKIE KULINARIA oraz MNÓSTWO KUBAŃSKICH RYTMÓW!

Podczas imprezy odbędzie się także DZIEŃ DAWCY SZPIKU.

Natomiast SZCZYRK DZIECIOM zaprasza na zajęcia plastyczne, podczas których dzieci będą rysować podobiznę żony Zbója Szczyrka.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy unikatowy, pamiątkowy MEDAL w kształcie spinki góralskiej. Nie kupicie takiego w żadnym sklepie! Liczba medali jest ograniczona.
Biuro organizacyjne na placu św. Jakuba będzie czynne 14 lipca od godz. 10:00. Wtedy też będziecie mogli zapisać się na Bieg,

W tym roku macie do wyboru 2 rodzaje pakietów startowych:

25 zł - pakiet podstawowy, zawierający gadżet biegu - worek, certyfikat, smycz, wodę oraz posiłek

50 zł - pakiet "deluxe", zawierający wspomniany jubileuszowy, unikatowy medal w kształcie spinki góralskiej, gadżet biegu - worek, smycz, certyfikat, wodę oraz posiłek.

Pamiętajmy, że Bieg po Serce Zbója Szczyrka jest imprezą charytatywną, a dochód z imprezy zostanie przekazany na cele dobroczynne.

W dniu imprezy będziecie mogli zaopatrzyć się również w piękne koszulki dedykowane 10. Biegowi. Już dzisiaj zapraszamy Was do zbójowego sklepiku.

Partnerzy Biegu po Serce Zbója Szczyrka:

- Etno Bank Spółdzielczy

- Fundacja MUUVE

- Opieka24.biz

- Parafia św. Jakuba w Szczyrku

- Stowarzyszenie Igrzyska Polonijne – Polonia Austria

- Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich w Szczyrku

- Związek Emerytów Koło nr 15 w Szczyrku

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/600786610399964

W piątek 5.07.2019 ruszyła II edycja rodzinnej gry terenowej „Poszukiwacze szczęści w Beskidzkiej 5".
Zapraszamy do Informacji Turystycznych Miasto SzczyrkGmina BrennaGmina IstebnaMiasto Ustroń oraz Miasto Wisła po odbiór książeczek, stanowiących przepustkę do zabawy.
Gdzie i za co w Szczyrku zdobędziecie naklejki "szczęśliwostki"?

✔️za udział w jednej z wycieczek w ramach sobotnich akcji "Przewodnik czeka" 
✔️odwiedzając galerię Bator Art Gallery
✔️odwiedzając Przestrzeń Twórczą BeskidartS
✔️wjeżdżając koleją gondolową na Halę Skrzyczeńską w Szczyrk Mountain Resort
✔️wjeżdżając koleją krzesełkową na Skrzyczne COS OPO Szczyrk
✔️korzystając z oferty parku linowego Beskid Park
✔️odwiedzając schronisko Chata Wuja Toma na Przełęczy Karkoszczonka
✔️odwiedzając Schronisko Klimczok
✔️odwiedzając Schronisko Skrzyczne

Szczegóły na www.beskidzka5.pl  


Gorąco zachęcamy do udziału w zabawie. Nagrody czekają! 
W tym m.in. pobyty tygodniowe dla 2 os. w Gościniec Solisko oraz Willa pod Aniołem w Szczyrku!