Magia śliwkowego pączka w urzędzie!

18 luty 2020

Magia śliwkowego pączka w urzędzie!

Tylko dwa dni dzielą nas od ostatniego czwartku przed wielkim postem, znanego także, jako zapusty, lub tłusty czwartek.  W Gminie Lipowa, jak co roku Wójt funduje i zaprasza na śliwkowego pączka. W Urzędzie Gminy na dzienniku podawczym podając hasło "Śliwkowa Gmina Lipowa" będzie można otrzymać magicznego pączka ze śliwką.

-Magia tego pączka polega na wyjątkowej recepturze, gdzie odpowiednia śliwka jest niezwykle ważnym elementem.  Te pączki robione z naturalnych składników, poza walorami smakowymi mają w sobie również wiele witamin. To doskonale uspokaja sumienia nie jednego łasucha. – mówi Jan Góra, Wójt Gminy Lipowa.

Pączki, na podane hasło, będą wydawane od godz. 7:00 do wyczerpania zapasów.

Warto przypomnieć, że śliwka, jest źródłem witamin C, A, E, B6 i K. Śliwki zawierają wapń, potas, żelazo, fosfor, magnez, polifenole i błonnik.  Zarówno suszone jak i świeże owoce są nieocenione. Dzięki dużej ilości błonnika poprawiają perystaltykę jelit, przeciwdziałają zaparciom. Pektyny (rodzaj błonnika), łącząc się z kwasami organicznymi, usuwają gromadzący się w komórkach tłuszcz i cholesterol. Śliwki mają silne działanie antyoksydacyjne – szczególnie ciemne odmiany.

Dzięki zawartości błonnika i antyoksydantów śliwki chronią przed rakiem jelita grubego. Wystarczy jeść 3-4 owoce dziennie. Śliwki działają także przeciwmiażdżycowo – hamują wchłanianie się cholesterolu.

Zawartość witaminy B6 i magnezu działa bardzo dobrze na nasz układ nerwowy, a także wpływa na nasze dobre samopoczucie, z kolei potas reguluje ciśnienie krwi.