Prawie 30 mln zł trafi do samorządów powiatu bielskiego

27 czerwiec 2020

„Mamy tyle remontów dróg rozpoczętych z gminami, są szpitale które inwestycyjnie trzeba wspomóc. Myślę, że nie będzie najmniejszych problemów z zagospodarowaniem tych pieniędzy”- mówi starosta Andrzej Płonka. Powiat Bielski otrzymał prawie 9,3 mln zł z rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych. Środki z tego funduszu trafią do każdej gminy z naszego powiatu. Symboliczne czeki zostały wręczone przez ministrów Stanisława Szweda i Grzegorza Pudę w Starostwie Bielskim w Bielsku-Białej.
Jak mówił Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki socjalnej pieniądze można wydać na rozpoczęte już przedsięwzięcia oraz te, które mają ruszyć w tym roku. Można je przeznaczyć na wkład własny przy inwestycjach, na które pozyskano środki zewnętrzne. W skali kraju na tzw. Tarczę dla samorządów przeznaczono 6 mld zł. „Procedura będzie uproszczona. W sierpniu trzeba będzie złożyć wnioski do wojewody, a po miesiącu pieniądze trafią do samorządu”- mówi minister Szwed.
„Dziur inwestycyjnych w naszym budżecie jest tak wiele i na tak długie lata, że ja nie mam najmniejszych problemów z zagospodarowaniem tych pieniędzy. Będziemy jeszcze przekonywać, aby można było rozliczyć te środki w ciągu 2 lat”- mówi starosta Andrzej Płonka. Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut przyznaje, że jest to wsparcie na miarę obecnych potrzeb. Na konto czechowickiej gminy ma trafić prawie 4,5 mln zł. „To pierwsza taka kroplówka samorządowa od 14 lat, kiedy jestem burmistrzem. W związku z niższymi wpływami z podatków PIT i CIT do naszego budżetu sytuacja jest bardzo trudna. Mimo to, nie wycofaliśmy się z żadnej zaplanowanej inwestycji, ponieważ wiązałoby się to ze zwrotem pozyskanych dotacji”- mówi burmistrz Błachut.
10 bielskich gmin w sumie otrzyma ponad 19,5 mln zł z Funduszu Inwestycji Samorządowych.