Druga fala koronawiriusa - komunikat

16 lipiec 2020

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej przygotowuje się na zapowiadaną przez epidemiologów drugą falę SARS –CoV-2. Placówka zamówiła już cały sprzęt, którego kupno sfinansowane zostanie z 3,4 mln zł dotacji, przyznanej przez Urząd Marszałkowski w Katowicach.

Pieniądze przekazane zostały w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. W sumie, do 27 placówek medycznych na Śląsku, wśród których jest Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, trafi 127 mln złotych. 105 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. 12 mln zł to środki z budżetu państwa. Natomiast 6 mln zł to wkład beneficjentów.

Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej podkreśliła, że do końca roku na Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii trafi m.in. aparatura medyczna, która pomagać będzie nie tylko w walce z koronawirusem. – Bez tego sprzętu trudno byłoby nam przygotować  się na jesień. To właśnie wtedy ma dojść do drugiej fali epidemii SARS –CoV-2. Trzeba również zaznaczyć, że dodatkowe wyposażenie służyć będzie także pacjentom, znajdującym się w ciężkich stanach zdrowia, nie tylko z powodu zachorowania na Covid 19 – powiedziała dyrektor Szpitala Wojewódzkiego.

Dzięki zakupom Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii otrzyma przyłóżkowy aparat RTG, mobilny aparat USG, respiratory wyższej klasy, a także łóżka do intensywnej terapii, tomograf impedancyjny do badań płucnych, osiem kardiomonitorów, pompy infuzyjne strzykawkowe wraz ze stacjami dokującymi oraz wideolaryngoskopy.

Szpitalny Oddział Ratunkowy doposażony zostanie w łóżka, skaner żylny, zestaw do trudnej intubacji, który składa się m.in. z trzech endoskopów inkubacyjnych oraz transportową komorę izolacyjną i mobilny aparat USG. Do Centralnej Sterylizacji trafi myjka automatyczna dezynfektor oraz sterylizator parowy.

Zakupione w ramach projektu łóżka szpitalne trafią również na Odcinki Obserwacyjne, wyodrębnione na każdym oddziale szpitalnym.

W ramach projektu dokonana zostanie również przebudowa Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej, który już wyposażony został w komorę laminarną z przepływem powietrza drugiej klasy bezpieczeństwa biologicznego z lampą UV.

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej otrzymał także zamrażarkę laboratoryjną oraz zestawy pipet automatycznych.

 

Nowoczesna aparatura dostarczana będzie do Szpitala Wojewódzkiego partiami do końca roku.