Apel Szpitala Wojewódzkiego

27 sierpień 2020

Rozsądek w walce z koronawirusem

 

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej przestrzega wszelkich procedur, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2. Wiele zależy także od osób, które przychodzą do placówki po pomoc, Powinny przestrzegać dystansu społecznego, często dezynfekować ręce, zakrywać usta i nosy. Dzięki temu nie zakażą innych pacjentów oraz specjalistów, którzy dbają o życie i zdrowie chorych.

 

Do charakterystycznych objawów zakażenia koronawirusem należą kaszel oraz gorączka. Każda osoba wchodząca na teren Szpitala Wojewódzkiego ma mierzoną temperaturę ciała. To postępowanie zgodne z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, a także regulacjami Urzędu Ochrony Danych Osobowych. - Ma ustrzec innych pacjentów oraz lekarzy, pielęgniarki, położne oraz cały personel medyczny przed zakażeniem SARS –COV-2. Pamiętajmy, że codziennie do naszej placówki trafiają osoby, które cierpią na różne dolegliwości. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której z powodu zakażenia koronawirusem zabraknie specjalistów, mogących udzielać pomocy – podkreśliła Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Bielsku-Białej.

 

Wszystkie działania Szpitala Wojewódzkiego są zgodne z aktualnymi wytycznymi i przepisami. Każdy pacjent przyjmowany na oddział  Szpitala Wojewódzkiego ma wykonywany test na obecność SARS –CoV-2.

 

Testów nie wykonuje się osobom, które zgłaszają się do poradni, lub na rehabilitację. Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego zaapelowała o to, aby mieszkańcy miasta i regionu, którzy zgłaszają się po pomoc, rzetelnie i uczciwie wypełniali ankiety z krótkim wywiadem epidemiologicznym. Ankiety rozdawane są przy wejściu do szpitala.

Od wiarygodności podanych w nich informacji zależy zdrowie innych pacjentów i personelu medycznego.

 

 

 

 

Osoby, które udają się do Szpitala Wojewódzkiego po pomoc proszone są o to, aby ze zrozumieniem podchodziły do środków bezpieczeństwa, które stosowane są w placówce. Zdarzają się niestety pacjenci odmawiający współpracy. Nie pozwalają sobie m.in. zmierzyć temperatury. – Zapewniam, że żadna z procedur nie jest wymierzona przeciwko chorym. Wręcz odwrotnie. Robimy wszystko, aby każdego skutecznie uchronić przed zakażeniem SARS –CoV-2, jednocześnie nieprzerwanie ratując zdrowie i życie dziesiątków potrzebujących, którzy zjawiają się codziennie w Szpitalu Wojewódzkim – dodała Sabina Bigos-Jaworowska.

Eksperci przewidują, że druga fala zachorowań na Covid -19 rozpocznie się jesienią. Szpital Wojewódzki zamówił już cały sprzęt, którego kupno sfinansowane zostanie z 3,4 mln zł dotacji przyznanej przez Urząd Marszałkowski w Katowicach.

W Polsce codziennie odnotowuje się kilkaset zachorowań na Covid 19, chorobę wywołaną przez wirus SARS –CoV-2. Wirus przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową.

Do tej pory w Polsce na Covid -19 zachorowało ponad 62 tysiące osób.