Nowe respiratory na OIOM

06 październik 2020

Do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej dotarły wysokiej klasy respiratory, kupione z dotacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. – Kupiliśmy siedem respiratorów. Ósmy dotrze w październiku – wyjaśnił Łukasz Matlakiewicz, dyrektor ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego. Koszt jednego urządzenia to około 100 tysięcy złotych.

Dr hab. n. med. Dariusz Maciejewski, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojewódzkiego podkreślił, że dzięki tej inwestycji, na wszystkich 15 stanowiskach oddziału dostępne są respiratory, posiadające niezbędne funkcje do wentylowania praktycznie każdej patologii układu oddechowego. – To szczególnie istotne teraz, w dobie pandemii SARS –CoV-2. Każdy dodatkowy respirator to możliwość ratowania życia kolejnemu, zakażonemu pacjentowi – powiedział ordynator.

Na wszystkich stanowiskach Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, będą obecnie wykorzystywane urządzenia tej samej firmy, które pracują w identycznym systemie i mogą być powiązane z zastosowaniem elektrycznej tomografii impedancyjnej (EIT). To znacznie usprawnia pracę personelu medycznego. - Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego podjęła słuszną i strategiczną decyzję, bo kupno nowych respiratorów, to inwestycja na 20 kolejnych lat - zaznaczył ordynator.

Urządzenia, które do tej pory znajdowały się na stanie szpitala są mobilne i można je wykorzystywać na innych oddziałach.

Dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego wymieniono również na nowoczesne łóżka dla pacjentów w Oddziale Intensywnej Terapii.  

W kwietniu Samorząd Województwa Śląskiego poinformował o przyznaniu 123 mln złotych na walkę z koronawirusem. Pieniądze trafiają do 27 podmiotów medycznych w województwie śląskim. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał z tej puli 3,4 mln złotych.

Na rozdzieloną kwotę 123 mln złotych składa się 105 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Kolejne 12 mln zł to środki z budżetu państwa. Pozostałe 6 mln zł to wkład beneficjentów.