Teatr Tekstu Teodora Sixta

19 październik 2021

Teatr Tekstu Teodora Sixta zaprasza na czytanie sztuki Hanocha Levina pt. Krum w piątek, 22 października o godz. 18.00 w Willi Sixta przy ul. Mickiewicza 24.

 

Teatr Tekstu Teodora Sixta otwiera swój trzynasty sezon!

Rozpoczęty w 2008 roku w knajpce u Franka (od początku pod imieniem Teodora Sixta) po latach trafia do Willi Sixta zaproszony tu przez Galerię Bielską BWA.

Sezon rozpocznie się sławnym tekstem Levina, który dopiero co miał swoją premierę w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, w reżyserii Małgorzaty Warsickiej. Zanim wystawiono go w BB, znany był w Polsce tylko z jednej, acz legendarnej inscenizacji w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego w krakowskim Teatrze Starym. Tekst będzie  czytać w przekładzie Jacka Poniedziałka, który u Warlikowskiego grał tytułową rolę Kruma.

Ciekawie będzie porównać sobie inscenizację Warsickiej w Teatrze Polskim z tekstem, który ożywi wspólnA lekturA.

To gorzko-smutna komedia. Krum po latach tułaczki wraca do swojego miasteczka, do matki, do znajomych i przyjaciół, którzy tu pozostali.

Hanoch Levin to wybitny dramatopisarz izraelski (ur. w 1943, zmarły w 1999). Urodził się, mieszkał i pracował jako dramaturg w Tel Awiwie. Napisał ponad 50 sztuk. "Krum" powstał w 1975 roku.