MIEJSCE DLA ŁAZÓW

18 listopad 2021

Gmina Jasienica ogłosiła przetarg na wyłonienie wykonawcy budynku nowej strażnicy OSP w Łazach wraz z salą dla mieszkańców sołectwa.

– Nowy obiekt nie tylko poprawi warunki służby druhów z miejscowej jednostki, ale przysłuży się również integracji mieszkańców sołectwa. Oprócz bowiem garaży i pomieszczeń na przygotowania do służby dla strażaków, na piętrze znajdzie się również spora sala wraz z całym zapleczem. Liczę, że oprócz spotkań sołeckich gromadzących wszystkich mieszkańców, będą tu prowadzić swoją działalność także miejscowe organizacje społeczne i stowarzyszenia – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna.

Strażnica powstanie w innym miejscu niż dotychczasowa, obok szkoły i w sąsiedztwie kościoła. Stara remiza już dawno przestała wystarczać, na dodatek obiekt jest w złym stanie technicznym. Żeby wesprzeć jednostkę strażacką Gmina w 2018 r. zdecydowała się przejąć obiekt, jednak ekspertyza wykazała, że, lepiej wybudować nowy, odpowiedni i dostosowany do współczesnych potrzeb. Dodatkowym argumentem za budową nowej strażnicy była też właśnie wspomniana duża sala, której w Łazach do tej pory po prostu nie ma.

Budowa nowej strażnicy jest możliwa po tym, gdy latem wszedł w życie miejscowy plan zagospodarowania sołectwa Łazy. Zaraz potem Gmina wystąpiła o wydanie zezwolenia na budowę, a następnie ogłosiła przetarg na wykonawstwo. Jego wynik poznamy w grudniu, budowa ruszy w przyszłym roku.

Przypomnijmy, na parterze zaprojektowano dwa duże garaże oraz pomieszczenia, służące strażakom do przygotowań i zebrań roboczych, szatnie, sanitariaty. Będzie też część wyznaczona na potrzeby Koła Gospodyń Wiejskich i sołtysa. Z kolei na piętrze zostanie zbudowana duża sala konferencyjna o powierzchni 190 mkw., która posłuży do przeprowadzania zebrań wiejskich, będzie też całe niezbędne zaplecze kuchenne i sanitariaty. Podobnie jak we wszystkich nowych budynkach, które stawia Gmina, budynek będzie pozbawiony barier architektonicznych, co oznacza m.in. zbudowanie windy.

Koncepcja budynku strażnicy OSP. Widok z góry.

Zobacz też:

PODZIĘKOWANIE ZA PRACĘ W KOŁACH GOSPODYŃ

Wójt Janusz Pierzyna podziękował za pracę w sołeckich kołach gospodyń wiejskich paniom, które przekazały kierowanie stowarzyszeniem ...

 

PIOTR WICEMISTRZEM ŚLĄSKA

Piotr Talik mistrzowsko kończy sezon lekkoatletyczny 2021 dwukrotnie stając na podium.

 

KLASY NA NOWY SEMESTR

Dobiega końca rozbudowa Szkoły Podstawowej w Świętoszówce. Uczniowie naukę w nowej części zaczną już w kolejnym semestrze.

 
logo Monitor Polski